Menu

JOM اجتماعی

زاها حدید متهم به تخریب شهر قدیمی‌ پکن با طراحی‌ مرکز خرید چرخان و پیشرفته کهکشان سوهو شده است.
زاها حدید متهم به تخریب شهر قدیمی‌ پکن
اختصاصی معماری نیوز: یک گروه میراث چینی‌، معمار زاها حدید را پس از توسعۀ پیشرفته جدید خلق شده توسط تمرین‌های او و کسب معتبرترین جایزۀ انجمن سلطنتی معماران انگلستان (RIBA) متهم به نابودی شهر قدیمی‌ پکن می‌‌کند.

کهکشان سوهو، یک مجتمع سرگرمی و اداری با دیدی پانورامیک و ۳۳۰ هزار متر مربع مساحت در قالب شهر پکن، یک طرح آوانتگارد طراحی شده توسط معمار عراقی - انگلیسی‌ مسئول مرکز ورزش‌های آبی المپیک می‌‌باشد.


RIBA (انجمن سلطنتی معماران انگلستان)، ساختمان تماشایی طراحی شده برای طرح ریزی یک دنیای درونی از فضاهای باز ادامه در با اهدای جایزۀ بین‌المللی‌شان را به رسمیت می‌‌شناسند.

این انجمن همچنین اولین مجتمع تجاری حدید را برای جایزۀ معتبر RIBA Lubetkin را که در ماه سپتامبر به بهترین ساختمان جدید خارج از اروپا تعلق می‌گیرد، در لیست خود قرار داده است.

مرکز حفاظت میراث فرهنگی‌ پکن اظهار می‌‌کند که انتخاب مجتمع زاها حدید توسط RIBA شوک برانگیز بود.


سازمان در نامه‌ای به RIBA منتشر شده در نشریه طراحی ساختمان بیان می‌‌کند: "پروژه‌ی کهکشان سوهو، تعدادی از قوانین و مقررات حفاظتی میراث را نقض می‌‌کند." سازمان ادامه می‌‌دهد: "این ساختمان موجب خسارات فراوانی به حفاظت خیابان اصلی‌ پکن قدیمی‌، پلان شهری اصلی‌، هوتانگ سنتی‌ و خانه‌های حیاط دار شده است."

این پروژه‌ مایۀ تاسف و نمونه‌ای بارز از تخریب شهر قدیمی‌ پکن می‌‌باشد. RIBA با این کار، موسسین آن را به ادامۀ تخریب سایت‌های میراث فرهنگی‌ تشویق می‌‌کند.


نامه بیان می‌‌کند: "بسیاری از ما در پکن ناامید و رنجوده شدیم. ما به شدت معتقد بودیم که این جایزه توسط انجمن شما، موسسین و مقامات را به ادامۀ ارتکاب اشتباهاتی که انجام داده اند، تشویق خواهد کرد و مشکلات حفاظت میراث فرهنگی‌ در چین را افزایش خواهد داد.

سخنگوی دفتر معماری زاها حدید می‌‌گوید: "در سرتاسر فرآیند طراحی، زاها حدید با موسسه طراحی محلی LDI همکاری کرد تا تطابق پروژه‌ با تمامی قوانین ساختمان‌های دولتی و مایحتاج برنامه ریزی شده را تضمین کند.

هنگامی که زاها حدید برای پروژه‌ انتخاب شد، هیچ ساختمانی در سایت وجود نداشت؛ طوری که به یکی‌ از شلوغ‌ترین راه‌های عبور و مرور موتورسواران تبدیل شده بود.


طرح حدید که به صورت نمایان مشخصه‌ی آثار او از فرم‌های منحنی را نشان می‌‌دهد، برای منعکس کردن میراث معماری پکن طراحی شد. چهار برج گنبدی بیضی شکل، فرمی ارگانیک و منحنی بدون گوشه دارند؛ کانسپتی که از حیاط‌های سنتی‌ چینی‌ نشأت گرفته شده است.

در لوح سپاس لوبتکین، RIBA می‌‌گوید: "فضاهای سبک و دلپذیر عمومی حقیقتاً خلاقانه در یک بافت شهری متراکم و نامنظم می‌‌باشند؛ شهرهای غربی می‌‌توانند بهره بیشتری از این پروژه‌ ببرند.


حدید ۶۲ ساله، به یک معمار سوپراستار در چین تبدیل شده است. آثار او در دوره‌های آموزشی طراحی تدریس می‌‌شود و هنگامی که وی در پکن سخنرانی داشت، ۱۵ هزار معمار، هنرمند و طرفدار شرکت کردند.

خانة اپرای نامتقارن و غیر هندسی گوان ژوی او برندۀ جایزه در سال ۲۰۱۰ شد و طرح‌های او مانند مجموعه‌ برج‌های وانگ جینگ سوهو به سرقت رفت و در فرم‌های الماسی توسط شرکت ساخت و ساز در جنوب چین تولید شد.


هرچند هنک دیتمار، مشاور ویژه‌ موسسه خیریۀ ساختمان‌های شهری شاهزاده چارلز، استدلال می‌‌کند که شهر هایی مانند پکن، در جستجوی ساختمان‌های دولتی برای طرح ریزی پایتخت جهانی‌ جدیدشان، در خطر تبدیل شدن به فرصت هایی جهت کسب جوایز معماری برای معماران ستاره‌ای چون زاها حدید می‌‌باشند.

با توجه به کم‌ترین تاثیر مشتق شدۀ رایج با انعکاس چیزی که ماهیتش نابود شده است؛ یا به صورت مرسوم مانند حیاط‌های کهکشان سوهو یا از طریق تفسیر آن، صرفاً یک آگهی ترحیم را می‌‌نویسد نه این که فرهنگ را زنده نگه دارد.

اگر که حدید در لوبتکین موفق شود، این دومین سال متوالی می‌‌باشد که جایزه را برده است. سال گذشته، ویل کینسون آیره برای طرح مرکز اقتصادی بین‌المللی گووان ژوی خود و طرحش مجدداً در سال ۲۰۱۳ برای باغ‌های حفاظت شده‌اش در کنار بندرگاه سنگاپور، در لیست قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۹، لوبتکین، به سراغ آشیانۀ پرندگان هرزوگ و دیمرون در پکن رفت، نقطه مرکزی المپیک ۲۰۰۸، علیرغم اعتراضات بر ابرسازه‌ای که برای بازی‌ها مورد نیاز بود، در بخش تاریخی شهر ساخته شده است.

نمونه مقدار

Go to top